Kapcsolódás
Békítés
„GYÖKÉR NÉLKÜL NINCS GYÜMÖLCS.”
(Dr. S. Covey, A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása, 197.o.)
Iskola. Két gyermek. Két osztálytárs.
Az egyik gyermek panaszkodik a másikra, mert a másik bántja, beszól neki, megszégyeníti, hozza is a példákat.
Nagyon mérges ezért a társára, feszült.
Békítő találkozik mindkét gyermekkel.
Mindkét felet meghallgatja.
Például kiderül, hogy az egyik fél azért bántó a másikra nézve, mert a másik turkál a dolgai között. Turkál? Meghallgatjuk erről magát a turkálót is. Mindkét fél meghallgattatik. A kispajtások között a következő megegyezés születik:
A turkáló fél nem turkál, nem kéregeti el a másik fél dolgait. Segítséget kérhet.
A szurkáló fél nem szurkál, ehelyett a hiányzó hangnemet üti meg társa felé: nem lenézően szólítja meg társát, hanem kedvesen. Udvariasan viselkedik.
Felek a megbeszélés végén kezet fognak.
A szigorú arcot vágó kispajtás elmosolyodik. Békítő háláját fejezi ki kispajtás felé, hogy láthatja mennyei mosolyát.
Egy hét múlva békítő újra találkozik a kispajtásokkal és megbeszélik az eredményeket.
Hölgyeim és Uraim! Szerény véleményem szerint nem fogjuk fel, mennyi elrendezetlen fájdalom-feszültség-szopatás folyik gyerekek között, melyek közül sokkal foglalkozni kéne nekünk, felnőtteknek. De hát mi nem törődünk ezzel! Mert mi felnőttek sem tudunk békülni. És gyermekeink sem élhetik át, amit fenti kispajtások átélhetnek, hogy lehet élni egymás mellett JÓL is.
Amúgy kiderült a megbeszélésből, hogy a bántó fél nem azért bánt, mert ő rossz gyermek. Oh nem! Hanem azért, mert irritálja őt a kistársának némely viselkedése. Mindannyiunkkal előfordulhat, hogy valaki valamit tesz-mond, ami nem nagy ügy, de minket különösen felhúz. Apróság. És mégsem az!
Ez a feszültség két kispajtás között nem volt elmérgesedve, de kezdett elvadulni.
Mi felnőttek, vajon hány feszültségért vagyunk felelősek, melyben nem teszünk semmit!!??
Békítés. Kapcsolódás.
A hat Legfontosabb Kapcsolódási Pont
A hat legfontosabb Betét
A másik megértése
Ami számodra betétet jelent -séta, beszélgetés, közös fagylaltozás, közös munka-, az a másik ember számára nem feltétlenül pozitívum. Sőt, éppenséggel akár kivétnek is tekintheti, ha nem felel meg mélyen átérzett érdekeinek vagy szükségleteinek.
Odafigyelés az apró dolgokra
A kis figyelmességek és kedvességek nagyon fontosak. Az apró udvariatlanságok, kellemetlenségek, a tiszteletlenség hétköznapi megnyilvánulásai jelentős kivéteket eredményeznek. Az emberi kapcsolatokban az apró dolgok a nagy dolgok.
Az ígéretek megtartása
Egy ígéret betartása mindig jelentős betét, megszegése viszont ugyanekkora kivét az érzelmi bankszámlánkról. Valójában a kivét legrosszabb formája az, ha valakinek megígérünk egy olyan dolgot, ami fontos számára, aztán nem tartjuk be. Ha legközelebb megfogadunk valamit, azt már nem is fogja komolyan venni.
Az elvárások tisztázása
Ha az elvárásokat nem tisztázzuk és nem fogadtatjuk el, az emberek érzelmi alapon közelítik meg az eseményeket, az egyszerű félreértések elmérgesednek, ami személyes küzdelmekhez és kommunikációs zavarokhoz vezet.
Személyes feddhetetlenség
A feddhetetlenség magába foglalja a tisztességet, de túl is mutat rajta. A tisztesség azt jelenti, hogy igazat mondunk, vagyis szavainkat a valósághoz igazítjuk. A feddhetetlenség pedig azt jelenti, hogy a valóságot a szavainkhoz igazítjuk – tehát álljuk a szavunkat, és eleget teszünk az elvárásoknak. Ez erős jellemet és nyíltságot igényel, elsősorban önmagunkkal, de az élettel szemben is.
Kivét esetén őszinte bocsánatkérés
Azok, akik nem biztosak magukban, képtelenek erre, mert úgy érzik, ezáltal kiszolgáltatják magukat másoknak. Attól félnek, hogy erőtlennek, bizonytalannak tűnnek majd, és ezt mások felhasználhatják ellenük. A felelősséget másokra hárítva magyarázzák a hibáikat, és ha mégis bocsánatot kérnek, az csupán felületes mentegetőzés.
(Forrás: (Dr. S. Covey, A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása, 201-209. o.)
Ezek a pontok NEM mondják meg, pontosan mit tegyek.
Mindannyiunk saját felelőssége, hogy megírja saját történetét saját helyzetében.
Nincs két egyforma történet. Mindannyiunk megoldása másként szól!
Ne legyünk eszköztelenek!
Használjuk a tudást!
A töménytelen tudás világában tudatlan kócbabák lettünk.
Ne legyünk tudatlanok!
Kapcsolódás
Békítés
„GYÖKÉR NÉLKÜL NINCS GYÜMÖLCS.”
Jó munkát, jó tanulást, sok kapcsolódást kívánok.
Ami nélkül nem lehet élni:
https://jokepubeszelgetesek.blog.hu/2024/11/27/_nem_a_korulmenyekben_van_elteres_hanem_az_alapozasban_es_ebbol_adodoan_a_haz_vegso_sorsaban
Hajdú Éva
Családi Ügyek
abduktív pszichológiai coach
családi mediátor
párkapcsolati coach
life coach
„Újjászületni jobb, mint megszületni.”